Rotator zdjęć

Główna treść strony 2019 rok

Dzień bez Opakowań Foliowych

Dzień bez Opakowań Foliowych to inicjatywa, która ma na uwadze przede wszystkim dobro środowiska. Zwrócenie uwagi na problem, z którym walka wciąż nieustannie trwa. Najlepszym sposobem, aby efektywnie przyczynić się do ochrony środowiska jest stosowanie prostej zasady 5 x R, czyli refuse- odnosi się do odmawiania  przyjęcia rzeczy, których się nie potrzebuje, reduce- ograniczenia ilości posiadanych i nabywanych przedmiotów, reuse-  ponownego używania przedmiotów, zamiast wyrzucania i kupowania nowych rzeczy zamiany zastosowania, a także recycle i rot- oddania do przetworzenia lub kompostowania.
Proces rozkładu jednej torebki foliowej szacuje się na od 100-400 lat, a przez cały ten czas uwalniane są szkodliwe substancje chemiczne. Zaś jej wykorzystanie to zaledwie kilka minut. Główny problem stanowi fakt, iż opakowania te zbyt rzadko trafiają do recyklingu. Niestety wciąż dochodzi do sytuacji, gdy są wyrzucane do lasu, wody, a także są spalane w piecach. Wynikiem takiego negatywnego postępowania są wytwarzające się rakotwórcze toksyny. Dużym krokiem w stronę dokonania zmian jest przyjęty przez Parlament Europejski zakaz sprzedaży przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku m.in. plastikowych sztućców, talerzy czy słomek. Dostosowując polskie prawodawstwo do wymogów unijnych, od 1 stycznia 2018 roku wprowadzona została tzw. opłata recyklingowa, która dotyczy opłaty za plastikowe torby na zakupy.  W tej chwili koszt takiej torby z tworzywa sztucznego wynosi minimum 20gr. Cieszy fakt, że rośnie świadomość i wiedza społeczeństwa w tym zakresie. Coraz częściej zwracamy uwagę na to w co pakujemy swoje zakupy. Do tego służą nam torby materiałowe, wielokrotnego użytku, dzięki którym możemy zaoszczędzić pieniądze oraz przyczynić się do ochrony środowiska. Inną ważną zasadą jest to, aby wybierać produkty jak najmniej opakowane. A torebki czy opakowania plastikowe, które już mamy, odpowiednio segregować wyrzucając do kosza lub worka na plastik, który zgodnie z obowiązującymi zasadami ma kolor żółty.
Popularyzując tę ideę już dziś tj. 23 stycznia dla pierwszych 100 osób, które zgłoszą się do Referatu Ochrony Środowiska, pokój nr 11 w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku przewidziane są torby ekologiczne wraz z materiałami na temat prawidłowej segregacji.

 

  • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

wstecz