2018 rok

Menu rwd

W odwiedzinach u litewskich przyjaciół

Na zaproszenie mera Ignaliny Henrikasa Siaudinisa delegacja serockich samorządowców odwiedziła nasze partnerskie miasto na Litwie. Powodem tej wizyty była rocznica 20-lecia nawiązania kontaktów między Serockiem i Ignaliną. Od 1998 roku bowiem łączy nasze społeczności partnerska współpraca, która opiera się w szczególności na wymianie doświadczeń, działaniach służących wzajemnemu poznawaniu historii, zwyczajów, tradycji, łamaniu stereotypów, corocznej wymianie wakacyjnej uczniów czy udziale w ważnych dla obu społeczności wydarzeniach. W maju tego roku gościliśmy w Serocku przedstawicieli samorządu ignalińskiego, którzy uczestniczyli w serockich uroczystościach łączących obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (setną rocznicę odzyskania niepodległości obchodzi w tym roku również Litwa) z wojciechowym świętowaniem i Dniem Samorządu Terytorialnego. Wtedy to, została podpisana uroczyście deklaracja o kontynuowaniu i rozwijaniu dotychczasowej współpracy partnerskiej między Serockiem a Ignaliną.

W czasie lipcowej rewizyty na Litwie, delegacja pod przewodnictwem Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Sylwestra Sokolnickiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku, Artura Borkowskiego uczestniczyła w uroczystościach poświęconych 20-leciu współpracy naszych samorządów, połączonych z litewskim Dniem Państwowości. Obchody te uświetnili swą obecnością przedstawiciele Parlamentu Litewskiego oraz ambasady RP na Litwie. Obecny był także były mer Ignaliny, a obecnie Europoseł Bronis Rope, który przed 20 laty zapoczątkował współpracę z Serockiem. Od 2014 roku kontynuuje ją mer Rejonu Ignaliny, Henrikas Siaudinis podkreślający zawsze znaczenie wymiany doświadczeń, budowania partnerskich relacji i przyjaźni miedzy mieszkańcami współpracujących społeczności. W czasie pobytu naszej delegacji w Ignalinie gospodarze z zadowoleniem prezentowali nie tylko elementy dziedzictwa kulturowego ale również dorobek ostatnich lat. Goście z Serocka odwiedzili gimnazjum, przedszkole, bibliotekę, poznali zbiory muzeum regionalnego, oglądali budowle sakralne i obiekty historyczne.

Zgodnie z obietnicą przekazujemy Państwu najserdeczniejsze życzenia  złożone przez naszych litewskich przyjaciół, w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-leciem współpracy z Ignaliną.

 

wstecz

Powrót do topu strony